Jak użyć lejka Buchnera?

Lejek Buchnera to niewielki lejek laboratoryjny. Jego głównym zadaniem jest sączenie osadów przy wykorzystaniu metody podciśnieniowej. Jest dość tani, więc jest powszechnie wykorzystywany w profesjonalnych laboratoriach oraz placówkach szkolnych i badawczych. Ale jak go prawidłowo użyć?

W zestawie

Lejek Buchnera powinno używać się w połączeniu z kolbą ssącą, czyli kolbą Buchnera. Do wytwarzania używa się zazwyczaj pompy wodnej. Wszystkie te elementy tworzą łącznie urządzenie, które służy do sączenia pod zmniejszonym ciśnieniem. Żeby lejek mógł pełnić swoje funkcje, to musi on być elementem większego zestawu. Charakterystyczną cechą lejka jest sitowe dno. Ważne jest też, że górna jego część jest spora. Można, więc umieścić w nim sporo mieszaniny. Warto zauważyć, że lejek Buchnera jest wykonany z porcelany, rzadziej ze szkła. Na pierwszy rzut oka różni się od tradycyjnych, kuchennych lejków.

Krok po kroku

Do wnętrza lejka Buchnera wkłada się sączek. Przed umieszczeniem go na sicie, dobrze jest zwilżyć go niewielką ilością rozpuszczalnika. Lejek należy umieścić w szyjce kolby Buchnera, a całość zabezpieczyć gumowym korkiem. Koniecznie musi być szczelny. Kolbę mocuje się na statywie, aby uniknąć jej przesunięcia. Następnie do bocznej szyjki kolby ssawkowej podłącza się przewód podciśnieniowy. Prowadzi on do pompy wodnej, która jest sercem tej aparatury. Po wytworzeniu ciśnienia, na sączek w lejku Buchnera wlewa się mieszaninę. Na nim pozostaje osad. Przesącz gromadzi się we wnętrzu kolby.