Dlaczego transport szczepionek na koronawirusa wymaga temperatury -80 st. C?

Dla odpowiednio wysokiej skuteczności szczepionek konieczne jest utrzymywanie ich w niskich temperaturach od momentu wyprodukowania preparatu aż do podania go pacjentowi. Wymaga to odpowiednio zaprojektowanego systemu dystrybucji i przechowywania produktów na każdym etapie.

Szczepionki na COVID-19

Epidemia koronawirusa sprawiła, że konieczne jest dostarczenie ogromnej ilości preparatów w niezwykle krótkim czasie do praktycznie każdego miejsca na świecie. Do tego dochodzi jeszcze konieczność utrzymania odpowiednio wysokiego tempa produkcji.

W praktyce okazało się, że aby dochować wszystkich powyżej przedstawionych warunków transport szczepionek najlepiej jest zrealizować w stanie głębokiego zamrożenia. W przypadku szczepionek na koronawirusa jest to temperatura rzędu -80 st. Celsjusza.

Urządzenia zapewniające bezpieczeństwo leków

Przechowywanie leków https://danlab.pl/nasze-produkty/urzadzenia-chlodnicze/chlodziarki-farmaceutyczne/ w tak ekstremalnie niskich temperaturach wymaga oczywiście zastosowania specjalistycznych urządzeń. Sytuacja jednak wcale nie ulega zmianie po rozmrożeniu preparatów. Szczepionki na koronawirusa przed podaniem pacjentowi powinny być przechowywane podobnie jak inne tego typu leki, czyli w zakresie temperatur od 2 do 8 st. C.

Wydawałoby się, że o takie warunki nietrudno w każdej lodówce dostępnej w kategorii produktów AGD.

Jednakże, aby szczepionki były bezpieczne temperatura taka musi być jednolita w całej objętości urządzenia, tak aby umiejscowienie preparatu nie miało wpływu na jego skuteczność. Jest to zapewnione poprzez odpowiedni system wentylacji.

Dodatkowo chłodziarka na szczepionki posiada system monitoringu i rejestracji temperatur, co umożliwia pracownikom służby zdrowia łatwą weryfikację czy przechowywane preparaty są zdatne do użytku.