Blat z żywicy epoksydowej stosowany w chirurgii

Chirurgia ogólna to jedna z tych gałęzi medycyny, która bardzo wyraźnie sygnalizuje konieczność korzystania z materiału, jakim jest żywica epoksydowa. Ta substancja nie służy bezpośrednio w leczeniu. Dlaczego tak jest?

Właśnie z żywicy epoksydowej wykonywanych jest obecnie bardzo dużo blatów medycznych, czyli praktycznego miejsca pracy konkretnego chirurga. O właściwościach i zastosowaniu tego produktu w chirurgii opowiemy w dalszej części materiału.

Chirurg wie, że żywica epoksydowa to dobre rozwiązanie

Materiały, z jakich wykonywane były blaty medyczne na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, są bardzo różne. Najczęściej były to blaty z wykorzystaniem np. elementów stali czy nawet blachy ocynkowanej. Jednak w takich przypadkach bardzo często dochodziło do uszkodzeń czy odkształceń danych materiałów. Bywały też przypadki, gdzie blat uszkadzał się w wyniku zmian związanych z różnicą temperatury.

To był problem, który zwiększył się w momencie kiedy taki produkt trafiał 'do pracy’ chirurga plastycznego, który korzystał np. z terapii laserowej. Dlatego właśnie na wniosek wielu różnych grup chirurgów zaczęto bardzo mocno szukać rozwiązań związanych z materiałem, który nie byłby podatny na takie problemy.

Wygrała żywica epoksydowa

Dość szybko chirurgia oceniło niezwykle wysoko specyfikację i znaczenie wykorzystania żywicy epoksydowej. Wykonane z niej blaty zyskały na znaczeniu i w trybie niezwykle szybkim zdobyły wszelkie możliwe certyfikaty. Takie blaty sprzedaje obecnie firma Renggli.

Sama substancja była w pewnym momencie wykorzystywana przed wszystkich dostępnych na rynku producentów blatów medycznych. Największych beneficjentem tego byli pacjenci, którzy najwięcej skorzystali na tej praktycznej i funkcjonalnej zmianie.