komora laminarna

Cechy komory laminarnej

Komora laminarna to specjalistyczne urządzenie wykorzystywane głównie do pracy laboratoryjnej. Przypomina nieco dygestorium i znajduje zastosowanie w warunkach sterylnych. W sprzęcie zachodzi przepływ laminarny powietrza jałowego, które prędzej zostało poddane filtracji przez filtr HEPA. Jakie rodzaj komory laminarnej wybrać? Czym się kierować podczas doboru? O czym pamiętać?

Komory laminarne – jaki rodzaj wybrać

Wśród najpopularniejszych urządzeń tego typu wyróżnić można:

komora laminarna
  • Komory rękawicowe – nazywane izolatorami farmaceutycznymi. Posiadają dodatkową barierę ochronną, jaką jest zamknięta szyba przednia i rękawica. Usuwanie oraz wprowadzanie przedmiotów odbywa się poprzez boczne śluzy. Komora rękawicowa jest stosowane w badaniach wymagających wysokiej sterylności i w pracy z cytostatykami.
  • Komora laminarna II klasy bezpieczeństwa – ma za zadanie zabezpieczyć produkt przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi, dają ochronę personelowi przed zagrożeniem mikrobiologicznym. Sprzęt stosowany jest w biochemii, biotechnologii, mikrobiologii, farmacji, biologii molekularnej, czy też w badaniach klinicznych.
  • Komora laminarna I klasy bezpieczeństwa – jest dedykowana do próbek, które nie stanowią zagrożenia biologicznego. Chodzi tu np. o kultury komórek, jakie stosowane są w laboratoriach optycznych, biotechnologicznych, w mikrobiologii, DNA, PCR,  testach sterylności i przy produkcji układów elektronicznych. 

Zalety komory laminarnej

Komora laminarna jest w zasadzie niezbędnym urządzeniem w wielu firmach. Ma szereg zalet, jakie są związane z funkcjonalnością i doskonałą wydajnością urządzenia. Podczas zakupu zwróćmy uwagę na dobrą jakość i solidne wykonanie komory.