maść na zajady zajadex

Maść na zajady – o czym warto pamiętać?

Zajady są niewielkimi nadżerkami pojawiającymi się w kącikach ust. Na początku pojawia się małe zaczerwienienie, jeśli jest lekceważone, może przekształcić się w nadżerkę. Zajady powstają w wyniku gromadzenia się bakterii i grzybów w kącikach ust, wilgotne środowisko tego miejsca sprawia, że powstaje stan zapalny, bolesne i trudno gojące się rany. Należy pamiętać, że nie są one zaraźliwe, nie przenoszą się również na inne części ciała.

Maść na zajady – skuteczne rozwiązanie

Wczesne zastosowanie maści na zajady, daje gwarancję szybszego wyleczenia. Bardzo często przyczyną powstawania zajadów jest brak witaminy B2, ryboflawiny, kwasu foliowego i żelaza. Ryboflawina ma duży wpływ na właściwą kondycję błon śluzowych, dlatego krem na zajady zawierający tę witaminę umożliwia złagodzenie stanu zapalnego, nawilża skórę i jednocześnie regeneruje. Leczenie zajadów nie jest proste, maść na zajady powinna być stosowana systematycznie, jeśli problem się powtarza, warto zasięgnąć opinii lekarza. Większość preparatów na tę dolegliwość jest bez recepty i szybko umożliwia pozbycie się problemu. Tabletki na zajady powinny mieć w składzie przede wszystkim witaminę B2, warto także zwrócić uwagę, aby codzienna dieta zawierała więcej witamin z grupy B, należy również uwzględnić regularne spożywanie jogurtów i kefirów zawierających żywe kultury bakterii, umożliwiają one prawidłową pracę układu pokarmowego. Zalecane specyfiki to także krem na zajady zwierający cynk oraz witaminy A i E. Jeśli leczenie słabo postępuje, można również zastosować krem na zajady zawierający klotrimazol.

Przyczyny powstawania zajadów

Jest wiele przyczyn powstawania zajadów, występują one często:

 – w trakcie prowadzenia antybiotykoterapii,

 – przy niedoborach witamin,

 – przy cukrzycy,

 – w trakcie nadmiernego ślinienia się,

 – zajady pojawiają się często u osób starszych i noszących protezy.

Zajady pojawiają się zazwyczaj u osób przemęczonych i zestresowanych, oprócz stosowania tabletek na zajady można również wspierać ich leczenie domowymi sposobami. Miód, czosnek i drożdże mogą być stosowane samodzielnie lub w postaci dodatków do kremu na zajady, pozytywne działanie wykazuje również olejek z drzewa herbacianego albo lawendowy. Korzystne właściwości leczące zajady wykazuje także sok z aloesu, wystarczy wycisnąć kilka kropel soku z liści, zapobiega on namnażaniu się bakterii.

Aby pozbyć się dolegliwości, wystarczy wykorzystać sprawdzoną maść albo krem na zajady, jest to najlepszy sposób na odzyskanie komfortu i pozbycie się nieprzyjemnych objawów.