komora laminarna

Czym jest i do czego służy komora laminarna?

Laboratoria to placówki o szczególnym znaczeniu. To właśnie tam przeprowadzane są różne testy i doświadczenia, które mogą całkowicie zrewolucjonizować przemysł medyczny. Warto zauważyć, że by praca w laboratorium była bezpieczna i efektywna, pojawia sie konieczność dobrania odpowiednich elementów wyposażenia. Jednym z nich są komory laminarne. Czym one są i do czego służą?

Co to jest komora laminarna?

Komora laminarna jest jednym z tych urządzeń, którego nie może zabraknąć w żadnym laboratorium. Dzięki niej jest możliwe jest zachowanie całkowicie sterylnych warunków podczas przeprowadzania doświadczeń i testów. Choć komory laminarne często porównywane są do dygestoriów laboratoryjnych, to jednak pomiędzy tymi urządzeniami występują zasadnicze różnice. Można tu wskazać przede wszystkim na to, że:

  • komory laminarne zapewniają przepływ jałowego powietrza – jest ono filtrowane przez filtr HEPA;
  • komora laminarna posiada dodatkową lampę UV, która uruchamia się tuż przez pracą urządzenia, dla jeszcze większej sterylności.

Dzięki takim urządzeniom praca w laboratorium staje się o wiele bezpieczniejsza, a także bardziej efektywna.

Do czego służą komory laminarne?

Komory laminarne mają za zadanie umożliwić przeprowadzenie testów i doświadczeń, które wymagają maksymalnie sterylnych warunków. Sprawdzają się one więc podczas specyficznych prac laboratoryjnych. Zapewniają one jednak wysoki poziom bezpieczeństwa pracownikom i podnoszą efektywność przeprowadzanych testów. Komora laminarna dodatkowo posiada zainstalowany system alarmowy – wizualny oraz akustyczny, który informuje o wszelakich nieprawidłowościach.