poduszka na odleżyny

Niezawodna poduszka na odleżyny.

W wyniku wielu powikłań zdrowotnych bądź choroby wiele osób zmuszonych jest do długiego przebywaniem w pozycji leżącej. Na ogół wiąże to się powstawaniem uciążliwych odleżyn, a nawet ran. Aby, temu zapobiec należy już w pierwszych dniach sięgnąć po niezbędne akcesoria, które zapobiegną takiemu stanu rzeczy. Jednak warto przede wszystkim pamiętać, że muszą to być wyroby medyczne spełniające określone normy, które zapewnią bezpieczeństwo osobom chorym z niemożliwością samodzielnego poruszania się.

Poduszka na odleżyny – jak powinna być?

Poduszka na odleżyny taka jak ta (https://megamedic.pl/poduszki-przeciwodlezynowe), powinna zapewnić przede wszystkim komfort osobie chorej, która samodzielnie nie może się poruszać. Tego typu akcesoria zapewniają równomierne rozłożenie ciężaru ciała. Tym samym zmniejszają ucisk oraz zdecydowanie poprawiają krążenie krwi. W następstwie dłuższego bezruchu powstają odleżyny. Najlepiej sprawdzają się poduszki okrągłe z granulatem styropianowym, który pod wpływem ciężaru samoistnie oraz równomiernie się rozkłada. Z kolei pokrowiec uszyty z tkaniny bawełnianej zapewnia właściwą cyrkulację powietrza. Bezpieczne zapięcie na zamek daje w razie potrzeby możliwość zdjęcia i wyprania pokrowca.

poduszka na odleżyny

Zastosowanie poduszki na odleżyny

Okrągła poduszka z otworem w środku odciąża szczególnie narażone na odleżyny części ciała. Stosuje się ją i podkłada bezpośrednio pod:

  • łokcie,
  • piety,
  • potylice,
  • kość krzyżową.

Są to części ciała, które w wyniku bezruchu szybko są podatne na martwicę, a następnie odleżyny oraz rany. W zależności od przeznaczenia i zastosowania różnią się one średnicą. Są to kluczowe parametry wpływające na komfort chorego. Można ją bez problemu stosować zarówno w czasie dnia, jak i w trakcie snu osoby leżącej. Kształt poduszki nie powoduje samoczynnego przesunięcia się bądź nawet zdeformowania. Tego typu poduszki na odleżyny są niezawodne.