Zalety mieszadła magnetycznego i mechanicznego

W laboratoriach na całym świecie, do przeprowadzania reakcji w środowisku ciekłym, wykorzystywane są mieszadła laboratoryjne. Jest bardzo niewiele wyjątków, w których reakcje przeprowadzane są bez mieszania. Mieszadło przede wszystkim pozwala na to, aby mieszanina reakcyjna była bardziej równomierna, jeżeli chodzi o rozłożenie stężenia reagujących ze sobą cząsteczek. Powoduje to, że najczęściej przebiegają one szybciej, mają większą wydajność i są bardziej przewidywalne. Na całym świecie wykorzystywane są również dwa główne typy mieszadeł. Są to mieszadła magnetyczne oraz mieszadło mechaniczne z DanLab.

Mieszadło magnetyczne oraz mieszadło mechaniczne

Mieszadło magnetyczne jestem to powleczona teflonem metalowa sztabka. Obraca się ona pod wpływem zmiennego pola magnetycznego, które jest generowane przez bazę, na której umieszczone jest naczynie reakcyjne razem z mieszadełkiem. Mieszadło mechaniczne jest to natomiast urządzenie elektryczne, nieco podobne do wiertarki, które montujemy na specjalnym statywie, a wirnik razem z mieszadłem zanurzamy w cieczy. Zarówno mieszadła magnetyczne jak i mieszadła mechaniczne, mają swoje zalety oraz wady.

Zalety mieszadeł mechanicznych i magnetycznych

Mieszadła magnetyczne zdobyły popularność, głównie dzięki temu, że są niezwykle wygodne w użyciu. Ponieważ nie mają wirnika możemy bez przeszkód w reaktorze umieszczać sporo sprzętu pomiarowego.

Największą zaletą mieszadła mechanicznego, jest prostota w zasadzie ich działania. Dodatkowo możemy wygenerować bardzo dużą moc mieszania, co jest niezwykle istotne w trakcie prowadzenia reakcji w dużej objętości, przez długi okres czasu oraz w roztworach bardzo gęstych, w których mieszadła magnetyczne niestety się nie sprawdzają.