Czym jest alkoholomierz?

Alkoholomierz to specjalistyczne urządzenie, które jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego, kto w warunkach domowych wytwarza wysokoprocentowe napoje. Areometr jest urządzeniem, które z wyglądu przypomina zwykły termometr, jednak jest w stanie zmierzyć ilość alkoholu zawartego w danej cieczy. Oczywiście, aby uzyskać miarodajne wyniku, należy stosować się do kilku zasad jego poprawnego użytkowania.

Jak poprawnie używać alkoholomierza?

Wbrew pozorom z wykorzystaniem alkoholomierza ze sklepu DanLab poradzi sobie każdy. Można w nim mierzyć ilość procent w danym nastawie. Warto pamiętać, że urządzenie nadaje się do pomiaru alkoholu w czystych roztworach, w których nie ma cukru. Nie będzie więc wiarygodne, jeśli będziemy mierzyć alkohol w winie – cukier zaburzy bowiem pomiar i nie da on miarodajnego efektu. Kolejna sprawa to użytkowanie aerometru w nastawie o temperaturze nieprzekraczającej 20 stopni Celsjusza. Cieplejsze ciecze również mogą zaburzać pomiar. Przy produkcji alkoholu wysokoprocentowego ważne są dokładne dane uzyskane z pomiaru, dlatego warto stosować się do tych zasad.

Gdzie kupić alkoholomierz?

Dobrego alkoholomierza warto poszukiwać w sklepach dedykowanych dla twórców domowego wina czy innego rodzaju alkoholu na własny użytek. Znajdziemy je bez problemu w każdym większym mieście, a dodatkowo urządzenie można kupić w sprzedaży internetowej. Dobry alkoholomierz wcale nie jest drogi, posiada prosty wygląd i łatwą obsługę. Najbardziej opłaca się kupno alkoholomierzy wielorazowych, które służą do więcej niż jednego pomiaru – są to urządzenia uniwersalne, które przydadzą się każdemu gorzelnikowi.