Do czego służy cieplarka laboratoryjna?

Procesy inkubacji w laboratoriach klinicznych, mikrobiologicznych, przemysłowych i kontroli jakości wymagają zastosowania odpowiedniego sprzętu, który zapewni optymalne warunki temperaturowe. Z tego względu podstawą wyposażenia niemal każdego laboratorium jest cieplarka laboratoryjna.

Zalety nowoczesnych cieplarek

Nowoczesne cieplarki laboratoryjne to wysoce dokładne urządzenia pozwalające na precyzyjne sterowanie i utrzymanie temperatury oraz innych czynników mających wpływ na przebieg badanego procesu. Mikroprocesorowe sterowniki temperatury, panele dotykowe i przyjazne dla użytkownika oprogramowanie w znaczący sposób usprawniają pracę laboranta. Standardowo cieplarka laboratoryjna jest wyposażona w podwójne drzwi. Drzwi wewnętrzne, wykonane z bezpiecznego szkła, umożliwiają kontrolę procesów bez strat ciepła. Pełne drzwi zewnętrzne pozwalają na utrzymanie wysokiej temperatury wewnątrz urządzenia. Cieplarki laboratoryjne działają zwykle w zakresie od temperatury otoczenia do 80-100ºC. Aby otrzymać niższe temperatury, należy zastosować cieplarkę z chłodzeniem.

Dodatkowe wyposażenie cieplarek

W zależności od charakteru prac prowadzonych w danym laboratorium, należy wybrać odpowiedni model sprzętu. Firmy produkujące sprzęt laboratoryjny mają w ofercie cieplarki z naturalnym lub wymuszonym obiegiem powietrza. Obieg naturalny sprawdza się najlepiej gdy cieplarka jest rzadko otwierana, np. do przechowywania próbek. Wymuszony obieg powietrza umożliwia utrzymanie jednolitego rozkładu temperatur i wilgotności powietrza wewnątrz komory. W sprzedaży dostępne są także cieplarki laboratoryjne próżniowe, z chłodzeniem lub z wytrząsaniem. Mogą mieć one możliwość zapamiętania jednego lub większej ilości programów czasowo-temperaturowych, współpracować z komputerami i drukarkami. Wybór odpowiedniej cieplarki może znacząco wpłynąć na komfort pracy i jakość prowadzonych badań.