Czy pipeta szklana to szkło pomiarowe?

W każdym laboratorium znajduje się szkło pomiarowe. Ta nazwa jest bardzo ogólna i zawiera w sobie wiele różnego rodzaju naczyń szklanych. Jakie są ich cechy charakterystyczne? Czy pipetę szklaną można wykorzystać do pomiarów?

Precyzyjne pomiary

Szkło pomiarowe służy do wykonywania precyzyjnych pomiarów objętości badanej substancji. Jest to potrzebne do przeprowadzania reakcji chemicznych. Trzymając się tej definicji, można łatwo stwierdzić, iż pipeta szklana jest rodzajem szkła pomiarowego, tak samo ważnego jak cylindry miarowe, kolby miarowe, czy też biurety.

Najważniejsza jest skala

We wszystkich naczyniach pomiarowych najważniejsza jest wykorzystana w nich skala. Najczęściej jest to podziałka wyrżnięta w szkle lub namalowana na boku pipety szklanej. Warto pamiętać, że namalowana skala jest mniej trwała i może ścierać się w czasie użytkowania pipety, czy też innych naczyń pomiarowych. Jeśli, więc zależy nam na sprzęcie, który będzie nadawał się do pracy przez długi czas, to lepiej jest wybrać naczynia z wyrżniętą skalą.

Mianowana czy miarowa?

Te dwa pojęcia oznaczają coś zupełnie innego. Pipeta mianowana ma zaznaczoną tylko jedną pojemność, którą można nią odmierzyć. Szklana pipeta miarowa ma normalną skalę, która pozwala na odmierzenie dowolnej ilości cieczy (zobacz: https://danlab.pl/nasze-produkty/szklo-laboratoryjne-i-drobny-asortyment-laboratoryjny/drobne-instrumenty-laboratoryjne/pipety-i-akcesoria-do-pipet/). Dzięki temu jest bardziej uniwersalna i można wykorzystywać ją przy wszystkich rodzajach doświadczeń. Pipety mianowane nadają się do przygotowywania powtarzalnych prób. Dzięki tylko jednej możliwej objętości do pobrania, można korzystać z nich szybko i wygodnie.