Piec muflowy i dostępne w nim udogodnienia

Niektóre czynności laboratoryjne wymagają poddania próbek działaniu wysokich temperatur i innych, agresywnych oddziaływań chemicznych i fizycznych. W tym celu wykorzystuje się piece muflowe, które posiadają wiele ciekawych udogodnień.

Regulacja temperatury

Realizacja niektórych czynności laboratoryjnych, wymaga zastosowania środowiska o ściśle określonej temperaturze. W starszych piecach istniała możliwość regulacji temperatury za pomocą dedykowanego przełącznika mocy. Niestety jego wadą był brak płynnej regulacji, gdyż czujnik ten ustawiał temperaturę w przedziale minimum 5 stopni Celsjusza. Dzisiejszy, nowoczesny piec muflowy pozwala na regulowanie temperatury z dokładnością do 1 stopnia Celsjusza.

Funkcja szybkiego nagrzewania

Niektóre piece oferują możliwość szybkiego podgrzania temperatury wewnątrz komory grzewczej z 20 do 1200 stopni Celsjusza. Inne modele wyposażone są z kolei w specjalne układy grzejne, charakteryzujące się wyższą odpornością na eksploatację w trudnych warunkach. Niektóre piece posiadają też funkcję przedmuchu gazem obojętnym.

Podsumowanie

Nowoczesny piec muflowy to specjalistyczne narzędzie laboratoryjne, którego stopień zaawansowania znacznie różni się od rozwiązań, z jakimi miało się do czynienia jeszcze kilkanaście lat temu.