Działanie i efektywność sterylizatora UV

Szpitale już od wielu lat stosują światło ultrafioletowego w celu zwalczania wirusów i bakterii. Obecnie na rynku dostępne są mniejsze sterylizatory UV do użytku domowego, którymi można z łatwością zdezynfekować różne sprzęty i przedmioty znajdujące się w domu.

Jak działają sterylizatory UV?

Światło ultrafioletowe to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego, które wytwarza trzy główne typy promieni: UVA, UVB oraz UVC.
Promienie UVC mają fale o najkrótszej długości, ale najwyższej energii. To daje im zdolność niszczenia wiązań chemicznych, bez których mikroorganizmy takie jak wirusy i bakterie nie mogą się rozmnażać. Lampy znajdujące się w sterylizatorze UV są w stanie unicestwić 99% procent szkodliwych drobnoustrojów.
W celu zdezynfekowania danego przedmiotu należy umieścić go w urządzeniu na określony czas podany przez producenta (zazwyczaj około 10 minut). Dezynfekować można na przykład telefon, zegarek, monety, czy też słuchawki, okulary i inne małe przedmioty.

Właściwości promieniowania UV

Światło ultrafioletowe emitowane przez sterylizator UV (sprawdź) jest jednym z najskuteczniejszych sposobów odkażania, ze względu na swoje wyjątkowe cechy:

  • ma silne właściwości silne właściwości antybakteryjne i bardzo skutecznie zwalcza wszelkie zarazki,
  • unicestwia bakterie bez potrzeby użycia toksycznych środków chemicznych,
  • dzięki różnorodności dostępnych urządzeń umożliwia dezynfekcję zarówno dużych powierzchni, jak i mniejszych przedmiotów codziennego użytku.

Podczas korzystania z urządzeń emitujących promienie UV trzeba unikać bezpośredniego kontaktu promieniowania ze skórą i oczami.