Lampa UV do dezynfekcji

Poza typowymi gabinetami lekarskimi czy ośrodkami medycznymi, lampy bakteriobójcze znajdują coraz częściej zastosowanie w innych branżach i są chętnie nabywane. Dzięki światłu ultrafioletowemu skutecznie eliminuje się bakterie i drobnoustroje. W miejscach, gdzie jest spora rotacja ludzi, sprzęty te stanowią hermetyczną ochronę dla pacjentów, lekarzy, i klientów (np. salonów kosmetycznych).

Rodzaje lamp bakteriobójczych

Lampy UV dzielą się na:

  • Bezpośredniego działania – dają silne promieniowanie, zapewniają kompleksową sterylność pomieszczeń, przeciwdziałają grzybom, pleśniom, wirusom i bakteriom. Można je kupić w przystępnych cenach i różnych modelach: sufitowym, ściennym, na statywie jezdnym. Jedynym mankamentem tego rozwiązania jest konieczność opuszczenia pomieszczenia podczas użycia ze względu na szkodliwość ich działania na organizmy żywe. Promieniowanie ultrafioletowe może powodować oparzenia skóry oraz zapalenie spojówek.
  • Przepływowe – ich działanie polega na dostawaniu się skażonego powietrza do środka lampy dzięki działaniu wentylatora. Filtr zatrzymuje kurz oraz pozostałe zanieczyszczenia, natomiast powietrze dostaje się do komory dezynfekującej. Powietrze gromadzące się wewnątrz lampy i utrzymywane tam przez odpowiedni czas oraz promieniowanie UV-C generuje czyste powietrze. Następnie jest ono wydmuchiwane na zewnątrz. Działanie wentylatorów jest ciche i nie sprawia żadnych uciążliwości. Zaletą bakteriobójczych lamp przepływowych jest możliwość przebywania ludzi w pomieszczeniu podczas jego dezynfekcji.

Wybór odpowiedniego modelu lampy UV do dezynfekcji (https://www.emanta.pl/urzadzenia/muv001-lampa-uv-c-do-dezynfekcji-pomieszczen) zależy od preferencji i potrzeb klienta.