meble laboratoryjne

Meble laboratoryjne – właściwości

Laboratorium jest pomieszczeniem o specjalnych wymogach, przeprowadzane są w nich badania chemiczne albo medyczne. Meble laboratoryjne powinny być wykonane z materiałów odpornych na różnego rodzaju rozpuszczalniki i odczynniki chemiczne, muszą także posiadać wymagane atesty bezpieczeństwa oraz certyfikaty. Miejsce to musi być zaprojektowane w ergonomiczny sposób, aby było dostosowane do ilości personelu, potrzeb ludzi, higieniczne i dopasowane do badań.

Meble laboratoryjne – rodzaje

Meble laboratoryjne są najważniejszym elementem miejsca pracy, powinny być komfortowe dla pracowników i odpowiednio dopasowane do rodzaju badań przeprowadzanych w laboratorium. Podstawowe meble laboratoryjne to:

 – szafy, szafki,

 – stoły laboratoryjne,

 – dygestorium.

Dygestorium jest to specjalistyczna szafa z odciągiem, niepozwalającym na wydostanie się na zewnątrz substancji, jakie wydzieliły się w trakcie przeprowadzania procesów chemicznych. Dygestorium posiada zazwyczaj ceramiczny blat roboczy, miejsce pod blatem zajmują zazwyczaj szafki robocze przeznaczone do przechowywania substancji laboratoryjnych, powinny być one podłączone do systemu wentylacyjnego, aby zapobiegać gromadzeniu się gazów i zapewnić przewietrzenie wnętrzom szafki. Gromadzące się gazy mogą mieć niebezpieczne właściwości wybuchowe i w wyjątkowych sytuacjach mogą wywołać pożar.

Stoły laboratoryjne to także niezbędny element mebli laboratoryjnych. Mogą być wolnostojące albo zabudowane szafkami lub szufladami pod spodem, gromadzone są w nich niezbędne akcesoria do prac laboratoryjnych. Szafki powinny być zaopatrzone w okucia meblowe odporne na opary chemiczne, zazwyczaj wykonane są one ze stali nierdzewnej. Bardzo ważnym elementem jest zaopatrzenie stołów w odpowiedni blat laboratoryjny. Powinien być mocny i wytrzymały, a materiał, z jakiego jest wykonany, nie może wchodzić w reakcje chemiczne z odczynnikami wykorzystywanymi do przeprowadzania badań. Blaty do mebli laboratoryjnych wykonywane są między innymi z polipropylenu, żywicy epoksydowej, fenolowej, stali oraz ceramiki.

meble laboratoryjne

Meble laboratoryjne w postaci nadstawek na stoły wykonane są z reguły ze stali lub szkła. Różnego rodzaju dostawki mają za zadanie zwiększyć przestrzeń roboczą blatu, są to niezbędne elementy do pracy dla laboranta, jak np. zlewiki i wylewki. Szafy, w których są przechowywane substancje chemiczne, zawsze powinny być podłączone do systemu wentylacyjnego.

Meble laboratoryjne – właściwości

Meble laboratoryjne powinny być wykonane z materiałów odpornych na działanie substancji chemicznych oraz łatwe do utrzymania w czystości. Meble laboratoryjne powinny umożliwiać bezpieczne składowanie odczynników chemicznych zwłaszcza tych łatwopalnych i toksycznych dla organizmów ludzkich. W szafkach lub szufladach powinno znaleźć się także miejsce na dokumentację laboratoryjną.

Estetyka mebli laboratoryjnych jest również ważna, w miejscach z ładnie skomponowanymi meblami pracuje się bardziej komfortowo, wpływa to również na efektywność wykonywanej pracy. Przestrzeń powinna być odpowiednio rozplanowana, blaty pod urządzenia diagnostyczne należy zamontować na odpowiedniej wysokości, umożliwiającej bezproblemową obsługę. Meble laboratoryjne to również stoły wagowe, które pozwalają na wyeliminowanie drgań. Ich antywibracyjny charakter umożliwia przeprowadzanie bardzo precyzyjnych badań. Bardzo ważną cechą mebli laboratoryjnych jest ich modułowość, co umożliwia dopasowanie ich w każdym momencie do potrzeb pracowników.