poduszka ortopedyczna

Poduszka ortopedyczna – jak ją wybrać?

Od dzieciństwa wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do mycia zębów, jedzenia łyżką i spania w łóżku z poduszką i kocem pod głową. Czy uważasz, że to tylko przyzwyczajenie?

Spanie na poduszce jest niezbędne do prawidłowego ułożenia ciała podczas snu. Innymi słowy, spanie bez poduszki jest szkodliwe, ponieważ ustawia kręgosłup w nienaturalnej pozycji.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy Twoja poduszka jest wygodna?

poduszka ortopedyczna

Na przykład, jeśli często przekręcasz się podczas snu lub budzisz się, aby wyścielić poduszkę, jest to znak, że nie pasuje ona do Ciebie. Większość z nas od dzieciństwa przyzwyczaiła się do spania na kwadratowej poduszce z pierza lub puchu: najważniejsze jest, aby mieć co położyć pod głową – tak zazwyczaj uważamy.

Ortopedzi i sinolodzy nie są jednak zgodni co do tego, że wszystkie poduszki dla dorosłych są równie przydatne. Większość lekarzy i ekspertów w dziedzinie snu zaleca wybór poduszki o anatomicznym kształcie, aby zapewnić sobie dobry wypoczynek.

Poduszka ortopedyczna, a zwykła poduszka

Zastanówmy się teraz, jak odróżnić anatomiczną poduszkę ortopedyczną od zwykłej poduszki. Wyobraź sobie: wchodzisz do dużego sklepu, a przed Tobą półki z poduszkami dużymi i małymi, kwadratowymi i prostokątnymi, płaskimi i wypukłymi, miękkimi i twardymi – krótko mówiąc, z całą gamą poduszek. Nawet ekspert może się tu pomylić.

Aby zdefiniować poduszkę anatomiczną i tradycyjną, należy zwrócić uwagę na dwie kwestie:

  • Z czego jest zrobiona poduszka;
  • Jaki jest jej kształt.

Tradycyjne poduszki to puch z pierza, filc, pianka syntetyczna, guma piankowa – czyli naturalne i syntetyczne materiały, które nie mają właściwości podpierających. Forma tej poduszki jest zazwyczaj klasyczna – kwadratowa lub prostokątna.

Czasami producenci próbują podszywać się pod produkt taki jak poduszka ortopedyczna, nadając jej dziwaczny kształt. Nie daj się nabrać na tę sztuczkę. Wewnątrz poduszki ortopedycznej powinien znajdować się unikalny materiał o działaniu anatomicznym.