ortezy stawu skokowego

Jak zbudowane są ortezy stawu skokowego?

Staw skokowy jest jednym spośród wysoce skomplikowanych oraz skomplikowanych stawów w ludzkim systemie. Staw skokowy jest odpowiedzialny za wiązanie kości podudzia, więc kości piszczelowej oraz strzałkowej, z kośćmi stopy. W skład stawu skokowego wchodzi staw skokowy górny i staw skokowy dolny, jakie wykonane są z dużych silnych więzadeł i z torebki stawowej. Staw skokowy jest także niezwykle dobrze unaczyniony oraz unerwiony. W stawie skokowym można robić liczne ruchy, są to ruchy wygięcia grzbietowego i zgięcia podeszwowego stopy, jak i ruchy zawracania oraz odwodzenia stopy.

Co to jest orteza stawu skokowego?

Orteza stawu skokowego są sprzętem ortopedycznym, zakładanym by uchronić, usztywnić czy odciążyć staw przy kontuzji (skręcenia, złamania, zwichnięcia), natomiast również wspomagająco w celu leczenia oraz zmniejszaniu dolegliwości w chorobach kostno-stawowych, takich jak np. zwyrodnienie. Opaska na staw skokowy jeszcze powszechniej zmienia, także kiedyś często wykorzystywane, wyjście w formie gipsu, m.in. dlatego iż jest znacznie lżejsza. Też usztywniacz kostki robi się z produktów przyjaznych dla skóry, jakie nie wywołują podrażnień, zadrapań oraz odparzeń, choćby podczas codziennego użytkowania. Stabilizator na kostkę gwarantuje wentylację.

Dobranie ortezy

Ortezę dobieramy ze względu na to czy wykorzystujemy ją w celach ochronnych, medycznych lub w ramach korekcji. Istotna tu jest także waga pacjenta – im cięższy pacjent tymże bardziej odporna orteza jest dla niego niezbędna. Skutecznym sposobem na dobry wybór stabilizatora jest wykonanie tzw. „próby użytkowej”. Polega ona na ustaleniu efektywności ortezy w rozmaitych sytuacjach. W tymże celu doskonale przejść parę metrów z założoną ortezą np. po żwirze, skośnej powierzchni lub także wchodząc oraz schodząc po schodach bez trzymania się barierek.

ortezy stawu skokowego