urządzenia do pomiaru momentu obrotowego

Wyposażenie laboratorium wytrzymałościowego

W laboratorium pomiarowym, które jest związane z wytrzymałością materiałów lub z mechaniką klasyczną, w ujęciu konstrukcji maszyn, potrzebne są pewne grupy urządzeń, które zasadniczo są niezbędne. Często występują one jako niemal niezmienny zestaw. Zastanówmy się nad tym, w jakie urządzenia powinno być wyposażone takie laboratorium, zarówno jeżeli chodzi o laboratoria czysto naukowe, jak i przemysłowe.

Urządzenia do pomiaru momentu obrotowego

urządzenia do pomiaru momentu obrotowego

Zaczniemy od urządzenia, które tak naprawdę nie przychodzi w pierwszej kolejności na myśl. Wartość momentu obrotowego jest niezwykle istotna i zmierzenie takiej wartości jest kluczowe, jeśli na przykład konstruujemy silniki, bądź różnego rodzaju elementy przenoszenia siły, dlatego, jeżeli na przykład chcemy sprawdzić, czy dany element jest prawidłowo zaprojektowany, lub czy możemy zmienić materiał, z jakiego jest wykonany, no to wówczas takie urządzenia do pomiaru momentu obrotowego są po prostu niezastąpione.

Przyrządy do badań nieniszczących

W laboratorium wytrzymałości materiałów dominują badania niszczące, czyli na przykład różnego rodzaju doświadczenia, związane ze zrywaniem, badaniem odporności na ściskanie i rozciąganie. Potrzebujemy więc po prostu bardzo dużo maszyn, związanych właśnie z badaniem tego typu sił. Bardzo ważne również jest to i nie należy tego pomijać, że w każdym laboratorium wytrzymałości materiałów, na pewno również będzie trzeba badać wytrzymałość materiałów, pod kątem różnego rodzaju naprężeń zmęczeniowych oraz udarowych.