eksykatory

Czym są eksykatory?

Eksykatory są specjalnymi naczyniami laboratoryjnymi, które zawierają środki pochłaniające wilgoć. Mają za zadanie służyć specjalistom do konserwacji przedmiotów wrażliwych na zawilgocenie. Najpowszechniej stosowane są produkty w okrągłym kształcie, które tworzy się z grubościennego szkła. Poza tym spotykane są także wyroby  z tworzywa sztucznego. Czym cechują się eksykatory? Gdzie najczęściej je spotykamy? Co oferują producenci?

Niezawodne eksykatory

eksykatory

Pamiętajmy o tym, że eksykatory można sprawnie zakupić w internetowym sklepie. W związku z przeznaczeniem przedmiot ma różnorodne kształty. Najczęściej wewnątrz eksykatora znajduje się platforma wymienna. Tutaj umieszcza się przechowywane przedmioty. Z kolei środek pochłaniający wilgoć zazwyczaj jest umieszczany pod platformą.

Zastosowanie eksykatorów

Kiedy najczęściej stosuje się nowoczesne eksykatory? Zazwyczaj sięgamy po nie wtedy, gdy chcemy ochronić substancje higroskopijne, przechowując próby pod normalnym ciśnieniem. Faktem jest, że produkty są także stosowanie do magazynowania prób w warunkach próżni i ostrożnego odparowywania.

Te modele nie mają stopki, przy czym niektóre posiadają manometr. Kranik daje możliwość podłączenia pompy próżniowej, co wpływa na zmniejszenie ciśnienia we wnętrzu eksykatora. Gdy otrzymamy odpowiednie podciśnienie, przekręcamy kran i odcinamy wąż od pompy. Bardzo ważne jest to, aby przed usunięciem powietrza zabezpieczyć eksykatory przez improzją. Zbyt duża różnica ciśnień może bowiem spowodować zniszczenie naczynia.