łóżko rehabilitacyjne

Jak wybrać dobre łóżko rehabilitacyjne?

Łóżka rehabilitacyjne sprawdzają się wśród osób, których stan zdrowotny wymaga często lub stałego przebywania w pozycji leżącej. Z tego względu powinny być wygodne i bezpieczne zarówno dla chorych, jak i ich opiekunów. Podpowiadamy, jak wybrać dobre łóżko rehabilitacyjne.

Dobre łóżko rehabilitacyjne – czyli jakie?

Podstawowe zadania opisywanego elementu wyposażenia do zapewnianie komfortu i bezpieczeństwa dla osób, które są zmuszone do dłuższego przebywania w pozycji leżącej. Poza tym muszą ułatwiać pracę osobom, które opiekują się chorymi. Tego rodzaju łóżka sprawdzają się placówkach leczniczych, sanatoriach, a także w domach. Powinny posiadać możliwość odpowiedniej regulacji kąta nachylenia oraz poręcze. Dodatkowo mogą posiadać udogodnienia w postaci kółek z hamulcem – https://megamedic.pl/lozka-rehabilitacyjne.

łóżko rehabilitacyjne

Wybór łóżka rehabilitacyjnego

Pierwszy czynnik na jaki trzeba zwrócić uwagę przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego to sposób jego obsługi. Najczęściej spotyka się modele obsługiwane ręczne, ale coraz więcej osób stawia na ich automatyczne alternatywy. Takie rozwiązanie jest znacznie wygodniejsze zarówno dla pacjentów, jak i ich opiekunów. Ci ostatni nie muszą używać dużo siły podczas podnoszenia chorych osób, a wykonywane przez nich czynności nie sprawiają wiele problemów. W zależności od preferencji łóżka rehabilitacyjne mogą być wykonane z drewna lub metalu. Większość modeli posiada możliwość przechylania, dzięki czemu osoby korzystające z łóżek mają mniejsze problemy z oddychaniem. Należy pamiętać, że łóżko musi być dostosowane do wagi i wzrostu pacjenta. Przykładowo, standardowe modele nie sprawdzą się w przypadku osób ze znaczną nadwagą. W takich sytuacjach należy stawiać na modele ze zwiększoną wytrzymałością na obciążenia. Niedopasowanie łóżka do indywidualnych wymagań pacjenta kończy się jego dyskomfortem i mniejszą efektywnością rehabilitacji.