Czym tak naprawdę jest cylinder miarowy?

Profesjonalny cylinder miarowy to nic innego jak zwykła menzurka, która jak powszechnie wiadomo jest podstawowym wyposażeniem każdego profesjonalnego laboratorium. Menzurka wykorzystywana jest oczywiście do pomiaru objętości cieczy.

Jak wygląda menzurka?

Oryginalny cylinder miarowy posiada dość wąski i cylindryczny kształt stąd też wzięła się jego nazwa. Na cylindrze znajduje się specjalna linia z podziałką, dzięki której można dokonać dokładnego pomiaru cieczy. Zdecydowana większość cylindrów miarowych wykonanych jest z polipropylenu. Materiał ten charakteryzuje się dużą odpornością chemiczną. Niektórzy producenci korzystają także z polimetylopentenu, który z kolei zapewnia doskonała przezroczystość naczynia. Cylindry wykonane z tych materiałów są lżejsze i mniej kruche od szklanych odpowiedników, które wykorzystywane były kilkanaście lat temu. Nie można zapominać także i o tym, że profesjonalne cylindry miarowe z polipropylenu są bardzo łatwe w sterylizacji.

Klasyczna podziałka

Jeżeli chodzi o samą pojemność cylindrów miarowych, to najczęściej można znaleźć modele z podziałką od 10 ml do 1000 ml. Klasyczny cylinder miarowy z podziałką jest dość wąski i wysoki, dzięki czemu można uzyskać zdecydowanie lepszą dokładność i precyzję pomiaru objętości. Podstawa naczynia wykonana jest z plastiku albo szkła. Dziób zaprojektowany został w taki sposób, aby ułatwić wlewanie mierzonego płynu.