butle na tlen medyczny

Czy warto zamówić butlę na tlen medyczny?

W ostatnim czasie butle na tlen medyczny wzbudzają bardzo duże zainteresowanie. Osoby mało doświadczone i początkujące mogą mieć pewne problemy z obsługą butli, ponieważ jest to urządzenie profesjonalne. Jednocześnie grozi ryzyko wybuchu, jeżeli będziemy butlę niewłaściwie eksploatować, dlatego najważniejsze jest zachowanie szczególnej ostrożności.

Co to jest butla tlenowa?

Urządzenie jest w stanie sprężać tlen pod wybranym ciśnieniem. Kluczowe jest też wyposażenie butli, na które składa się reduktor, sieć rurociągów oraz końcówka podawacza. Butle na tlen medyczny (takie jak np. te https://sklepratownik24.pl/butle-tlenowe) mogą być napełniane nawet wiele razy. Jednorazowe napełnienie jest wystarczające, żeby korzystać z tlenu nawet przez 130 minut. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że tlen nie musi być wcale wykorzystany od razu. Można z niego spokojnie korzystać przez ponad rok i nic złego nie powinno się wydarzyć. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie korzystać z tlenu technicznego, tylko medycznego.

Przepływ tlenu

Tlen techniczny jest oczywiście tańszy, ale zawiera wiele zanieczyszczeń. Ważne jest też miejsce, w którym przechowujemy taką butlę. Ze względu na duże ryzyko wybuchu, należy unikać źródeł ognia oraz ciepła. Przydatny jest także reduktor do butli, który zawsze powinien być pod ręką. Przepływ tlenu trzeba ustawić tak, żeby odpowiadał saturacji krwi. Na rynku dostępny jest również tlen w postaci sprayu oraz koncentratora. Najmniej zapłacimy za tlen umieszczony w puszce. Jego koszt to zaledwie kilkadziesiąt złotych i można go stosować przez 15-20 minut. Koncentrator jest prosty w obsłudze, dlatego jest to idealne rozwiązanie dla osób mało doświadczonych i początkujących. Koncentratory z tlenem są bezpieczniejsze w użyciu, ponieważ nie ma ryzyka wybuchu. Zakup wysokiej jakości butli z tlenem medycznym to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. Koncentratory pod względem cenowym wypadają znacznie lepiej.