liofilizator

Do czego służy liofilizator?

Liofilizator to specjalistyczny sprzęt, którego budowa i zastosowane rozwiązania technologiczne pozwalają na suszenie metodą sublimacyjną zamrożonych produktów. W trakcie wykonywanej metody rozpuszczalnik zostaje usunięty w specyficznych warunkach środowiskowych (uwzględniających zmniejszone ciśnienie i obniżoną temperaturę). Procedura przebiega w czterech etapach: obróbka wstępna, zamrażanie, suszenie pierwotne oraz wtórne, które mają miejsce w przypadku suszenia produktów nie wykazujących odporności na ogrzewanie. Sprzęt służy do obróbki produktów spożywczych, między innymi takich jak: warzywa, nabiał, owoce, zioła, mięso i wiele innych.

Jak działa liofilizator?

liofilizatorDostępne są urządzenia półautomatyczne oraz automatyczne. Każdy z nich składa się z pompy próżniowej, systemu wyprowadzającego parę rozpuszczalnika (wymrażacz) oraz naczyń i komór do umieszczania suszonych preparatów. Budowę liofilizatorów mogą stanowić także komory liofilizacyjne i dodatki do liofilizatorów, których rodzaj zależy od charakteru prowadzonych badań. Substancje zliofilizowane (inaczej liofilizaty) rozpuszczają się szybciej w porównaniu do produktów krystalicznych lub szklistych. Grupa urządzeń wyróżnia się dużą pojemnością wbudowanego kondensatora, co powoduje przyspieszenie procesu suszenia i zamrażania, zapewniając efektywną pracę z próbkami biologicznymi lub produktami o niskiej eutektyce. Dostępne są liofilizatory przemysłowe oraz farmaceutyczne, które znajdują zastosowanie zgodnie ze swoją nazwą.

W internecie możemy zkupić profesjonalny liofilizator w sklepie DanLab, różne rodzaje i wysoka jakość sprawiająca że sprzęt posłuży nam wiele lat.