płyn do higieny intymnej

Jak wybrać płyn do higieny intymnej?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że kobiece miejsca intymne będą wymagały dodatkowej pielęgnacji. W najprostszym możliwym ujęciu są one narażone m.in. na zaburzenia flory bakteryjnej. Regularne dbanie o właściwą higienę intymną pozwala przedstawicielkom płci pięknej zminimalizować ewentualne ryzyko występowania stanów zapalnych czy uciążliwych podrażnień. Jakie kwestie powinno się wziąć pod uwagę wybierając płyn do higieny intymnej?

Skład płynu

Należy mieć świadomość, że w aptekach czy drogeriach znajduje się mnóstwo płynów, a także żeli przeznaczonych do higieny intymnej. Ich zadaniem jest kojenie, oczyszczanie, łagodzenie podrażnień, a także nawilżanie miejsc intymnych. Wspomniane produkty pomagają także paniom w utrzymaniu prawidłowej flory bakteryjnej. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie postawienie na naturalne preparaty, które będą pozbawione zapachowych, sztucznych, a także spieniających substancji. Godny uwagi jest fakt, że konserwanty i barwniki mogą zarówno przyczynić się do podrażnienia miejsc intymnych, jak i doprowadzić do wywołania reakcji alergicznej. 

płyn do higieny intymnej AA

Co powinny zawierać dobre preparaty przeznaczone do higieny intymnej?

Rekomendowane jest, by emulsja do higieny intymnej zawierała w składzie hipoalergiczne i naturalne składniki. Doskonałymi przykładami mogą być: substancje wspierające rozwój naturalnej mikroflory (inulina), kwas mlekowy, substancje o działaniu antyseptycznym (np. wyciągi roślinne z macierzanki, szałwii, kory dębu), substancje wykazujące się działaniem regenerującym, łagodzącym i nawilżającym np. ekstrakty roślinne, alantoina, gliceryna. Złym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w preparaty perfumowane czy pieniące. Znacznie lepszą opcją będzie postawienie na produkty bezbarwne oraz bezzapachowe. Specjaliści rekomendują naturalne płyny do higieny intymnej.

Jaki płyn powinny kupić kobiety w ciąży i po porodzie?

Jak wiadomo, podczas wspomnianej ciąży w organizmie kobiety dochodzi do zmian fizjologicznych. Panie muszą wtedy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że istnieje możliwość wystąpienia zwiększonej wydzieliny z pochwy do podmywania. rekomendowane jest zatem stosowanie delikatnego żelu lub mydła przeznaczonego do higieny intymnej o naturalnym składzie. Warto postawić na produkty zawierające w składzie kwas mlekowy. Pozwoli on na utrzymanie właściwej flory bakteryjnej pochwy. Ponadto zminimalizowane zostanie ewentualne ryzyko wystąpienia infekcji intymnych. Higiena intymna jest bardzo ważna także w okresie połogu.